dodano: 2022-01-21 16:43:18 edycja: 2022-01-21 16:50:14 autor: 32 odsłon: 1123

:)

20 stycznia - Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach.

Okazja do wykonania ciekawych prac w świetlicy szkolnej :)

 

Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach

 

20 stycznia to dzień wiedzy o pingwinach. Czy jest coś czego jeszcze o nich nie wiecie? Może dowiecie się czegoś nowego właśnie dziś. Do rodziny pingwinów należy 17 gatunków. Wszystkie zamieszkują półkulę południową i są ściśle związane z zimnymi antarktycznymi prądami morskimi, choć nie zawsze z samą Antarktydą. Tylko 7 gatunków spośród 17, preferuje ten zimny kontynent, pozostałe mieszkają w zakątkach  mniej lub bardziej oddalonych od bieguna i są to południowe wybrzeża Afryki, Ameryki Południowej czy Australii, ale również wyspy Galapagos, znajdujące się przecież aż na równiku.

Tak jak różnią się miejsca występowania pingwinów, tak różni się ich wygląd. Najwyższy gatunek  – pingwin cesarski może osiągnąć 130 cm wzrostu, natomiast najmniejszy – pingwin mały ma zaledwie 33 cm. Ich waga również waha się znacznie, od kilogram aż do 40 kg. Upierzenie pingwinów bywa zaskakująco kolorowe. Pióra, poza typową dla wszystkich gatunków czernią i bielą, mogą być pomarańczowe i żółte na głowie pingwina cesarskiego, żółtookiego czy królewskiego albo niebieskie. Taki odcień ma grzbiet australijskiego pingwina małego. Kilka gatunków wyróżnia się kreskowaniem lub kropkowaniem na brzuchu lub nieregularnymi plamami na wewnętrznej stronie skrzydeł.

Pióro pingwina u nasady, czyli w tej części, która znajduje się bliżej ciała, ma strukturę bardziej puszystą. Puch ma ważne zadanie, gromadzi powietrze. To powietrze jest ogrzewane wysoką, wynoszącą aż 38 ⁰C stopni temperaturą ciała ptaka, więc tworzy ciepłą poduszeczkę albo raczej kurteczkę, otulająca szczelnie zwierzę. Jeśli pingwinowi jest zbyt ciepło, wystarczy, że nastroszy się, postawi pióra i wypuści gorące powietrze, łapiąc chłodne w zamian.



21 stycznia 2022r. 21 stycznia 2022r. 32 1123