W środę, 18.10.2017r. udaliśmy się na wycieczkę edukacyjną do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Podróż pociągiem ze stacji Reptowo trwała zaledwie pół godziny. Spod dworca tramwaj linii nr 3 dowiózł nas na ul. Niemierzyńską, na której, w budynku dawnej zajezdni tramwajowej, urządzono sale wyposażone w muzealne modele aut.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy w towarzystwie przewodnika, który w formie ciekawostek dostarczył nam wiedzy na temat szczecińskiej motoryzacji w latach 1919-1944 oraz 1954- 1967. Mieliśmy okazję podziwiać najstarszy eksponat – motocykl alba – pochodzący z 1919r. oraz, chyba najpopularniejsze w okresie międzywojennym, motocykle marki Sokół. Wyłącznie w tym muzeum mogliśmy obejrzeć jedyny powstały egzemplarz wszędołaza. Jednakże prawdziwym rarytasem okazał się beskid – „świadectwo wysokiego poziomu polskiej myśli technicznej”, który jednak nie wszedł do produkcji. Najbardziej jednak przypadł nam do gustu autobus jelcz, król polskich szos na przełomie lat 60-tych i 70-tych, który, z racji swojego zaokrąglonego kształtu, nazywany był potocznie „ogórkiem”. Oprócz tego warszawy, syrenki, fiaty duże i małe, polonezy… Natomiast empirycznej wiedzy dostarczyła nam wystawa „Eureka ruchu” i symulator jazdy tramwajem – kilku naszym kolegom udało się go z powodzeniem wysadzić z szyn. Nie mogliśmy się jednak obejść bez przyjemności obcowania ze sztuką kulinarną, dlatego kolejnym punktem zwiedzania okazało się centrum handlowe z jego licznymi „fastfoodowniami”.

Wyjazd zliczamy do udanych- z pewnością pogłębił naszą wiedzę i pozwolił „poznać” samochody, które dawniej kochali Polacy.

Uczniowie kl. IIIa

24 października 2017r. 24 października 2017r. 32 2953 Drukuj