Czytając, nie zastanawiamy się, jak rozwijało się pismo na przestrzeni wieków. Uczniowie klasy szóstej mieli okazję poznać kolejne etapy jego rozwoju dzięki uprzejmości pisarki pani Anny Sakowicz, która zaszczyciła nas swoją obecnością i poprowadziła warsztaty na temat historii pisma i druku. Uczniowie poznawali metody jego utrwalania, potem również powielania. Dowiedzieli się, że choć druk wynaleźli Chińczycy - w Europie przyjął się on dzięki Janowi Gutenbergowi. Mogli dotknąć materiałów piśmienniczych i ruchomych czcionek takich, jak te, których używał Mistrz z Moguncji. Najwięcej frajdy sprawiły dzieciom zajęcia praktyczne, podczas których mogły, niczym benedyktyńscy skrybowie, posłużyć się gęsim piórem, by zapisać własne nazwiska. Hitem okazała się, przywieziona przez pisarkę, kopia jednej ze stron Biblii Gutenberga, której jedyny polski egzemplarz znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie.

Zapytacie, skąd pomysł na taki temat lekcji języka polskiego? Otóż leży on w kręgu zainteresowań Anny Sakowicz, której najnowsza powieść „Niedomówienia” jest rodzajem hołdu, jaki pisarka oddała Janowi Gutenbergowi i dziełu jego życia. Cieszymy się, że dane było i nam uczestniczyć w prezentacji, która uświadomiła naszym szóstoklasistom znaczenie ewolucyjnego skoku, jakim okazało się wynalezienie druku.

Jolanta Marciniak, nauczycielka j. polskiego

19 listopada 2016r. 19 listopada 2016r. 32 3117 Drukuj