Dr Andrzej Ossowski jest pracownikiem Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. Prowadzi badania w ramach prac Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT). 1 marca 2017 r., w dniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę za wybitne zasługi w działalności na rzecz przywracania pamięci o ofiarach zbrodni systemów totalitarnych.

Polska Baza Genetyczna Ofiar Totalitaryzmów (PBGOT) jest projektem Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, powołanym do życia na mocy porozumienia z Instytutem Pamięci Narodowej – Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu i jest to pierwsza tego typu tak kompleksowa baza w Europie. Plany stworzenia podobnej bazy istnieją w Federacji Rosyjskiej, w mniejszym stopniu zaangażowania także w Niemczech. PBGOT to także unikatowe działania w skali świata. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Australia prowadzą podobne bazy, ale w zakresie kryminalistyki.

Uczniowie klas szóstych z terenu całej gminy oraz uczniowie gimnazjum w Reptowie mięli możliwość wysłuchania na czym polega praca badacza DNA, który stara się ustalić tożsaomość ofiar okresów powjennych. Po krótkim, ale ciekawym wykładzie, uczniowie mięli możliwość zadania pytań.

19 marca 2017r. 19 marca 2017r. 30 2898 Drukuj