20 maja 2017r. w Reptowie nie było zbyt ciepło. Postanowiliśmy wybrać się do Bydgoszczy, ale nie z tego powodu, że tam temperatury były wyższe, ale chcieliśmy przeżyć coś wyjątkowego.

Przygotowywaliśmy się kilka miesięcy. Pomagało nam wielu ludzi, ale o tej przygodzie zdecydowały testy online w kwietniu, a uzyskanie wysokiego wyniku zadecydowało o naszym starcie w finale Ogólnopolskiego Konkursu Pierwszej Pomocy, który odbywał się właśnie w Bydgoszczy. zagadnieniami z zakresu Pierwszej Pomocy interesujemy sie od dawna, ale prawdziwą inspiracją była dla nas Klaudia, a właściwie jej sukcesy w tym zakresie. Klaudia Sałata to nasza koleżanka z reptowskiego gimnazjum. W zeszłym roku też była finalistą tego konkursu, ale ważniejsze jest to, że swoje umiejętności wykorzystała w praktyce. Dwa razy ratowała życie ludzkie i za to Minister Spraw Wewnętrznych RP odznaczył ją medalem "Młody Bohater". Bravo Klaudio! My też chcemy być jak Klaudia! To znaczy nikomu źle nie życzymy, ale jeśli będzie trzeba, to chcemy ratować! Konkurs w Bydgoszczy był trudny, ale staraliśmy sie ze wszystkich sił. Nie zajęliśmy miejsca na podium, ale było warto przeżyć te wyjątkowe chwile, spotkać wielu takich zapaleńców jak my z całej Polski.

Wszystkie zadania wykonywaliśmy w terenie  bez naszych opiekunów, ale pod czujnym okiem fachowców, ratowników medycznych i organizatorów. Zadania były bardzo realistyczne: pomoc dławiącemu się dziecku, reakcja na wbity w nogę przedmiot, omdlenie, wstrząs anafilaktyczny, resuscytacja itp. Najgorsi byli tak zwani "przeszkadzacze", wprowadzali straszny chaos i zamęt. Bardzo utrudniali właściwe wykonanie zadania.

Chcemy podziękować wszystkim, którzy nam pomogli, a zwłaszcza Pani Joannie Sałacie - to mama Kaludii - wspaniały człowiek z olbrzymia wiedzą, zapałem i o wielkim sercu. Wszyscy zazdrościli nam koszulek (jesteśmy w nie ubrani na zdjęciach). To Pani Asia nam kupiła, żebyśmy dobrze wyglądali. Dziękujemy całej rodzinie Państwa Sałatów za wszelką okazaną pomoc, a było jej wiele! Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Pawłowi Ostrowskiemu za to, że nas wspierał i woził na ćwiczenia do straży pożarnej w Stargardzie oraz wszędzie, gdzie potrzebowaliśmy, a najważniejsze jest to, że zawiózł nas do Bydgoszczy, a nawet przywiózł z powrotem i służył swoją wiedzą medyczną i pozytywnym nastawieniem do naszych działań. Dziękujemy  Panu Dyrektorowi Z S P w Reptowie Mariuszowi Dubojskiemu, za okazane wsparcie, dobre słowo, wiarę w nas i obiecujemy, że w przyszłym roku pójdzie lepiej. I jeszcze Kinga Gazda. To nasza następna fajna koleżanka z gimnazjum. Dziękujemy Kingo za to, że nauczyłaś nas robić opatrunki i pomogłaś w przygotowaniach do konkursu!

Wdzięczni uczniowie klasy V ze  Szkoły Podstawowej w Reptowie:

Nadia Madsen, Amelka Karwel , Mateusz Szymełyniec i opiekunka Marzena Flegel

06 czerwca 2017r. 06 czerwca 2017r. 30 2526 Drukuj