W dniach 5 i 6 marca tego roku, czyli we wtorek i środę w Szkole Podstawowej w Reptowie życie tętniło jeszcze żwawiej niż zwykle. Ponieważ lubimy być aktywni, postanowiliśmy urządzić Dni Pierwszej Pomocy. Panie Joanna Pszczółkowska, wychowawczyni klasy ósmej w Kobylance i Marzena Flegel wychowawczyni klasy siódmej z Reptowa nadzorowały i wspierały nasze działania.

Pierwszego dnia nasi koledzy i koleżanki, specjaliści w dziedzinie ratownictwa w osobach: Klaudia Sałata, Dominika Zengota i Kinga Gazda z klasy III a gimnazjum w Reptowie oraz Kamil Wolański, Alicja Butner i Nina Chabelska z klasy VIII w Kobylance przeprowadzili szkolenia z RKO, czyli Resuscytacji Krążeniowo Oddechowej i zasad postępowania w razie wystąpienia zagrożenia życia w klasach 0 – III i w przedszkolu Fundacji „Szczecińska” z siedzibą w szkole w Reptowie. Nasi najmłodsi uczniowie niezwykle zainteresowani tematem, aktywnie zgłębiali tajniki pierwszej pomocy, za co zostali nagrodzeni Certyfikatami Małego Ratownika. W działaniach wspierała ich pielęgniarka medycyny szkolnej Pani Irena Lemańczyk, która następnie zasiadła do jury konkursu Wiedzy o Pierwszej Pomocy. W konkursie wystartowało 12 uczniów ze szkół w Reptowie i Kobylance. Zmagania toczyły się w kategorii szkół podstawowych i gimnazjum. Zagadnienia były dosyć trudne, a na wyniki uczniowie musieli poczekać do środy.

Drugiego dnia zaszczycili nas swoją obecnością goście specjalni, a byli to: Pani Joanna Sałata (prywatnie mam Klaudii z klasy IIIa), Pani Barbara Wiśniewska i Anna Biernacik (druhny z OSP Reptowo) i Łukasz Biernacik, strażak zawodowy, ale również ochotnik z OSP Reptowo. Niespodzianką była obecność Pani Anny Wachowiec – Podispektor ds. Zarządzania Kryzysowego, Obrony Cywilnej i Ochrony Ppoż z Urzędu Gminy w Kobylance. W działaniach pomagała nam również pielęgniarka medycyny szkolnej – pani Bogumiła Łagonda.

O godzinie 9 w auli szkoły spotkali się wszyscy uczniowie ze szkół w Reptowie i Kobylance. Pan Dyrektor Mariusz Dubojski przywitał szacownych gości i zgromadzoną brać uczniowską po czym obdarował wszystkich prezentami z Ministerstwa Sprawiedliwości w postaci kamizelek odblaskowych, za co serdecznie dziękujemy. Następnym punktem programu było ogłoszenie wyników wczorajszego konkursu. W kategorii Gimnazjum I miejsce zdobyła Klaudia Sałata, miejsce II wywalczyła Kinga Gazda, a III Dominika Zengota. W kategorii Szkół Podstawowych I miejsce zdobyła  Nina Chabelska, II miejsce Alicja Butner, Kamil Wolański i Weronika Budzan( wszyscy wymienieni to uczniowie ze szkoły w Kobylance, miejsce III Nadia Madsen i Amelia Karwel z Reptowa. Pan Dyrektor Mariusz Dubojski wręczył dyplomy i piękne nagrody ufundowane oczywiście przez Radę Rodziców z Kobylanki i Reptowa. Kolejną atrakcją dnia, był pokaz obsługi defibrylatora, którego jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami. Defibrylator został nam sprezentowany w zeszłym roku szkolnym przez wcześniej wspomnianą mamę Klaudii – Panią Joannę Sałatę. Żeby sprzęt do pokazu był kompletny Pani Joanna dokupiła jeszcze kilka dni temu profesjonalny fantom do ćwiczeń. (Pani Asiu stukrotne dzięki za życzliwość i wielkie serce!).

Na zakończenie dwudniowej akcji uczniowie zostali podzieleni na 7 zespołów. Do każdego zespołu przydzielony był lider – instruktor ( to zwycięzcy konkursu wiedzy). Liderzy przeszkolili swoje drużyny w zakresie RKO, a następnie odbył się konkurs sprawnego udzielania pierwszej pomocy. Wszyscy uczestnicy otrzymali łakocie za udział w imprezie.

Składamy serdeczne podziękowania naszym Gościom, Dyrektorom, Radzie Rodziców, obsłudze szkoły i nauczycielom za pomoc w organizacji takiej fajnej imprezy!!!

10 marca 2019r. 13 marca 2019r. 30 2066 Drukuj