Narodowe Święto Niepodległości – święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918, po 123 latach zaborówOdzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym.

Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:

Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (...) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (...)

To ważne święto uczniowie naszej szkoły upamiętnili uroczystym apelem. Mogliśmy obejrzeć wspaniałą część artystyczną przedstawioną przez uczniów klasy IV pod kierunkiem pani Elżbiety Kojder - Sowińskiej oraz występ uczennic gimnazjum przygotowanych przez panią Jolantę Marciniak. Recytację uświetnił występ zespołu wokalnego, gdzie uczniowie klasy VI i klas gimnazjalnych pod kierunkiem pana Marka Krawczyńskiego zaprosili zebranych do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Każdy pamiętał o symbolice tego dnia, stąd na uczniowskich piersiach kotylion.

10 listopada 2016r. 10 listopada 2016r. 32 3640 Drukuj