Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. DBI już od lat przekracza granice Europy - w tym roku wydarzenie świętowało ponad 130 państw z calego świata! Obchody DBI 2017 we wszystkich krajach obchodzone były pod hasłem "Be the change: Unite for a better internet" (PL: „Razem zmieniamy internet na lepsze”), które zwracało uwagę na rolę każdego użytkownika internetu w budowaniu bezpiecznego i przyjaznego środowiska online.

cache/resized/de9aefc4b31af96b0b039656b3eec759.png

Dzień Bezpiecznego Internetu 2017. Zespół Szkół Publicznych w Reptowie

Miejscem akcji był Zespół Szkół Publicznych w Reptowie. Głównymi odbiorcami akcji są uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej i gimnazjum. Tydzień bezpieczeństwa w sieci w naszej szkole przybierał różne formy działań. Na lekcjach informatyki i godzinach wychowawczych, zostały przeprowadzone zajęcia na temat bezpiecznego korzystania z Internetu i innych multimediów z wykorzystaniem scenariuszy zamieszczonych na stronie www.dzieckowsieci.pl. / oraz stronie poświęconej DBI. Zajęcia z maluchami oparto na filmikach „Owca w sieci”. Przyjazne postacie w łatwy sposób pozwalały przyswajać dzieciom zasady bezpieczeństwa w sieci. Przypomniane zostały już znane zagadnienia dotyczące zagrożeń ze świata wirtualnego i sposoby jak sobie z nimi radzić. Dzieci pracowały na kolorowankach, otrzymały ulotki obrazkowe z omawianymi zasadami.
W sali informatycznej szkoły zawisła przygotowana przez uczniów gazetka na temat bezpieczeństwa w Internecie z wykorzystaniem materiałów ze strony www.dzieckowsieci.pl.

W holu szkoły zostanie stanęła wystawa prac z przeprowadzonego konkursu plastycznego na temat bezpieczeństwa w Sieci oraz plakaty.
Uczniowie poszczególnych klas: zaprojektowali i wykonali postać „szkodnika internetowego”; Wykonano projekt znaczka dla uczestników akcji – pt. „Bezpieczny w Internecie ? – jestem na TAK”. Każdy uczeń w szkole takowy znaczek otrzymał i nosił go dumnie przypięty do ubrania.
Na stronie internetowej naszej szkoły umieszczone zostały informacje o przebiegu tygodnia bezpieczeństwa w sieci oraz  umieszczono podsumowanie z przebiegu działań: filmy, zdjęcia, opis.
Uczniowie klas gimnazjalnych mieli przeprowadzone zajęcia edukacyjne na podstawie wcześniej obejrzanego filmu pt.”Na zawsze”. Dyskusja dotyczyła głównie naszego bezpieczeństwa w sieci a zwłaszcza rozważnego korzystania z komunikatorów, problemu hejtu, wizerunku w sieci, reakcji tzw. „przyjaciół”. Ale też pojawiły się dylematy dorastającej młodzieży, odnośniki do  doświadczeń ich i ich rówieśników.

Nasze działania nie zostały stworzone na potrzebę Dnia Bezpiecznego Internetu. Obecność technologii w życiu dzieci jest tak duża, że kwestie bezpieczeństwa, zasad, sposobów radzenia sobie z problemami i ogólnie pojętą cyberprzemocą są przez nas poruszana na bieżąco. Realizowane są zajęcia w oparciu o „Szkolny Program Profilaktyki – dziecko bezpieczne w sieci”. Zapobiegamy, uświadamiamy, chronimy, reagujemy na sygnały o problemie, jesteśmy – kiedy takowe się pojawią. Uświadamiamy rodzicom istniejące zagrożenia, jesteśmy otwarci na współpracę.

26 marca 2017r. 26 marca 2017r. 32 3685 Drukuj