- jeżeli szkoła podstawowa, w której uczy się dziecko, uczestniczy w programie Szkolnych Kas Oszczędności, wystarczy wypełnić Oświadczenie (dostępne za pośrednictwem szkoły), podpisać je i przekazać nauczycielowi, który opiekuje się SKO w danej szkole
- jeśli szkoła podstawowa, w której uczy się dziecko, nie uczestniczy w programie Szkolnych Kas Oszczędności, prosimy o przekazanie takiej informacji do najbliższego oddziału PKO Banku Polskiego
Szkolne Kasy Oszczędności (SKO) PKO Banku Polskiego to największy, najstarszy i najbardziej rozpoznawalny program edukacji finansowej w Polsce. Uczestniczą w nim uczniowie szkół podstawowych w wieku 5-13 lat. Jego historia sięga już osiemdziesięciu lat, jednak obecne SKO bardzo różni się od tego, które pamiętamy z dzieciństwa. Dziś uczniowie czerpią z uczestnictwa w SKO praktyczną wiedzę o finansach i ekonomii.
W 2012 roku SKO zostało gruntownie zmodernizowane. Obecnie jest jednym z najnowocześniejszych i najbezpieczniejszych w Europie projektów dedykowanych dzieciom, a eksperci Banku każdego dnia pracują nad tym, by na bieżąco wprowadzać do niego coraz bardziej innowacyjne rozwiązania. Dzięki SKO najmłodsi uczą się zasad oszczędzania zarówno w teorii, jak i w praktyce. Czerpią również realne zyski z lokowania swoich środków na indywidualnych kontach w PKO Banku Polskim, które wzorowane są na rachunkach ich rodziców. Uczą się przedsiębiorczości oraz zyskują niezbędne do radzenia sobie w dorosłym życiu umiejętności.
Dlaczego warto?
SKO Konto dla Ucznia umożliwia indywidualne gromadzenie i przechowywanie środków pieniężnych przez w wieku 5-13 lat uczestniczące w programie SKO:
- 0 zł za prowadzenie konta
- 2,50% w skali roku (do kwoty 2500 zł; 0,50% od nadwyżki ponad 2500 zł)
- Tygodniowa kapitalizacja odsetek
- Dostęp do serwisu internetowego SKO (atrakcyjnego pod względem graficznym i dźwiękowym oraz dostosowanego do wieku i gustu dziecka) – dla dzieci, członków SKO
- Możliwość zdobywania wirtualnych odznak
- Możliwość zakładania wirtualnych skarbonek
- Narzędzia umożliwiające planowanie oszczędzania
Dostęp do konta jest możliwy również za pośrednictwem serwisu bankowości elektronicznej iPKO (www.ipko.pl) dla uprawnionych Opiekunów SKO oraz przedstawicieli ustawowych (rodziców) albo opiekunów prawnych posiadających w PKO Banku Polskim produkt z usługami bankowości elektronicznej (po złożeniu odpowiedniej dyspozycji).
Forma rozliczeń: bezgotówkowo z możliwością dokonywania wpłat i wypłat gotówkowych w szkole u Opiekuna SKO* lub w Oddziale Banku.
Jak przystąpić do programu?