„Co to jest wolontariat?”

W dniu 16 grudnia 2016r odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum, podczas którego przedstawiono ideę wolontariatu: jego historię, podstawy prawne, czym jest i na jakich wartościach się opiera. Uczniowie określali swoje motywacje do podjęcia pracy wolontarystycznej. Wspólnie wskazywali cechy jakie powinien posiadać wolontariusz. W drodze dyskusji ustalili, że obszarem pomocy i zadań jakie mogą wykonywać na terenie szkoły wolontariusze jest wsparcie młodszych kolegów ze szkoły podstawowej w nauce czytania i pisania.

Podjęto decyzję o realizacji projektu „Czytamy razem” pod patronatem Szczecińskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji, który będzie miał na celu pomoc uczniom mającym trudności w nauce czytania,  w szczególności uczniom dyslektycznym, przełamanie ich obaw i niechęci do czytania. Praca wolontariusza będzie polegała na wspólnym, systematycznym i interaktywnym czytaniu z dzieckiem, czyli współpracy wolontariusza z uczniem.

Projekt będzie sposobem na rozwijanie zamiłowania do czytelnictwa dzieci biorących udział w programie, ale również najprostszą i skuteczną metodą terapeutyczną w profilaktyce dysleksji rozwojowej.

W kolejnej części spotkania uczniowie – wolontariusze zostali przeszkoleni w zakresie zasad organizacyjnych oraz sposobu pracy z dziećmi, sposobów motywowania i tworzenia życzliwej, sprzyjającej wspólnej pracy atmosfery.

Na zakończenie, podczas pracy grupowej, opracowali hasła promujące ideę wolontariatu na terenie szkoły.

Anna Górniak

pedagog szkolny