loading...

Sekrety modeli do sklejania  

https://encrypted-tbn2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRULSqfDwG47NqNgv2anG8gjetmZS_eHTAmv0MGI1otHy4gh8fRxw 

 

W weekend, 7 i 8 października 2017, zapraszamy do Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie na wystawę modelarską i rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez nieformalną grupę „Paprykarz Szczeciński”.

Wstęp na wystawę modelarską jest bezpłatny w sobotę, 7 października, od godz. 13:00 do 18:00 i w niedzielę od godz. 9:00 do 14:00.

 

Za zwiedzanie pozostałych wystaw trzeba zapłacić.

 


Program:

sobota, 7 października

godz. 08.00-12.30 - przyjmowanie modeli
godz. 13.00 - uroczyste otwarcie festiwalu
godz. 13.30 - zwiedzanie wystawy, odprawa sędziów
godz. 14.00-18.00 - ocena modeli przez sędziów, stoiska modelarskie wraz z modelami rosomaka, stoiska rekonstrukcyjne, pokaz wargamingu (gier wojennych) oraz prezentacja kołowego transportera opancerzonego Rosomak w wersji 1:1 (będzie okazja obejrzeć oryginał, aby wiedzieć jak wykonać model)
godz. 17.00-18.00 - koncert grupy muzycznej RED BLACK SAPPERS, czyli żołnierze 5. Pułku Inżynieryjnego im. Ignacego Prądzyńskiego
godz. 19.00 - modelarski wieczór integracyjny

niedziela, 8 października
godz. 08.00 - zwiedzanie wystawy przez modelarzy
godz. 10.00 - zwiedzanie wystawy przez publiczność (stoiska modelarskie, warsztaty dla najmłodszych zwiedzających)
godz. 13.00 - wręczenie nagród
godz. 14.00 - zakończenie festiwalu


 

Modelarstwo wpływa na wielostronny rozwój uprawiającej ten rodzaj hobby osoby. Sklejanie modeli rozwija następujące cechy i umiejętności:

 • Cierpliwość
 • Zdolność planowania i realizacji planu
 • Zdolności manualne i zastosowania narzędzi (warsztatowe)
 • Znajomość techniki
 • Znajomość historii
 • Zdolności artystyczne

 

Skalowalność tego hobby polega na tym, że można je uprawiać od poziomu zwykłej rozrywki, zachowując ekonomię kosztów tego zainteresowania, przez różne fazy coraz większego zaangażowania aż do wykonywania precyzyjnych i niezwykle realistycznych replik pojazdów, samolotów i okrętów.

 

Znalezione obrazy dla zapytania MODELARSTWO PLASTIKOWEZnalezione obrazy dla zapytania MODELARSTWO PLASTIKOWEZnalezione obrazy dla zapytania MODELARSTWO PLASTIKOWE

 

Modele do sklejania są typowo domową rozrywką.Modelarstwo potocznie uważa się za zabawę dla chłopców o mniejszym zacięciu sportowym. Okazuje się, że ta forma spędzania wolnego czasu oferuje duże możliwości rozwoju i rozrywki. Wiąże się ona z kilkoma innymi ciekawymi zajęciami związanymi z techniką, historia i militariami. Może być elementem sposobu na wolny czas dla dzieci i dorosłych. Sekretem jest poznanie zasad rządzących się tym hobby i wybranie opcji, która najlepiej zaspokoi nasze oczekiwania.

 

JAKI MODEL WYBRAC....?

 

ramka z częściami Podstawowym rodzajem takiego modelu jest zestaw plastikowy. Części odlane metodą wtryskowa z plastiku, rozmieszczone na ramkach. Mniej popularne, bo trudniejsze do wykonania są modele tłoczone z płyty plastikowej pod ciśnieniem, tzw. vakuformy oraz modele żywiczne lub z białego metalu.

Tematyka zestawów jest najróżniejsza. Dominują samoloty do sklejania z Drugiej Wojny Światowej, oraz współczesne. Ostatnio popularne stają się też maszyny latające z Pierwszej Wojny Światowej.

 

Kolejnym tematem są pojazdy wojskowe, czołgi i artyleria. I tutaj preferowane są epoki takie jak w przypadku modeli lotniczych. Modele okrętów to osobna dziedzina, mniej popularna wśród modelarzy, ale chętnie widziana jako prezent dla siostrzeńca lub do rodzinnej wspólnej rozrywki.

Ostatnia formą modeli do sklejania są figurki. Te są najtrudniejsze do realistycznego wykonania. Są także produkowane takich materiałów jak biały metal, żywica i oczywiście plastik.

 

SKALA MODELU

 

Model wykonane są w określonej podziałce lub też skali. Określa ona ile razy w stosunku do oryginału został on pomniejszony. Najpopularniejsze skale powstały w krajach anglosaskich i są wynikiem podawania ilu stopom oryginału odpowiada ile cali modeli. Np. skala 1:48 zwana jest quarter sacale (ćwierć skala), ponieważ ćwierć cala w modelu (ok. 6,35 mm) odpowiada 1 stopie oryginału (304,8 mm). Wyłamaniem z tej konwencji jest najpopularniejsza skala czołgowa – 1:35, która została narzucona przez modele japońskiej firmy Tamiya. Wysoka ich jakość w latach 70 ubiegłego wieku sprawiła, że inni producenci zaczęli stosować tę sama skalę, dla ułatwienia modelarzom tworzenia kolekcji. Innym podejściem jest skala figurek, która w przypadku figurek historycznych podaje wysokość figurki od stóp do poziomu czoła.

 

Najpopularniejsze skale modeli:

 

 • 1:9 – figurki 200mm
 • 1:16 – figurki 120mm i modele pojazdów
 • 1:24 – modele samolotów i samochodów cywilnych
 • 1:32 – modele samolotów i figurki 54mm
 • 1:35 – modele czołgów, pojazdów bojowych i artylerii
 • 1:48 – modele samolotów i czołgów
 • 1:72 – modele samolotów i czołgów
 • 1:144 – modele samolotów i czołgów
 • 1:350 – modele okrętów
 • 1:700 – modele okrętów

25 lutego 2016r. 19 września 2017r. 32 2183 Drukuj

Bądź na bieżąco

Telefon:

 • tel. / fax (91) 561 - 09 - 12

Adres:

Szkoła Podstawowa w Reptowie
Reptowo 96 A
73 - 108 Kobylanka
w. zachodniopomorskie

2015 - 2020 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne

do góry