loading...

 Dnia 16 września uczniowie klasy 2 wyjechali na zajęcia edukacyjne do Ogrodu Dendrologicznego w Glinnej.


Ogród Dendrologiczny w Glinnej jest znany w Polsce z rosnących tu  kilku największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Występujący tu, wyjątkowo korzystny mikroklimat, w połączeniu z atlantyckim klimatem Pomorza Zachodniego, stworzyły warunki, w których możliwa jest tu uprawa wielu wrażliwych na mróz drzew i krzewów, nieodpornych na klimat centralnej i wschodniej Polski. 


Historia ogrodu sięga roku 1823, gdy powstały tu prywatne szkółki drzew. To właśnie z tego okresu pochodzi większość najstarszych, pomnikowych dzisiaj okazów egzotycznych drzew. Sadzono je na obrzeżach powierzchni produkcyjnej jako ozdobę, celem obserwacji nad mrozoodpornością lub jako matecznik do dalszego rozmnażania. 
Zgromadzona tu kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów, przede wszystkim egzotycznych. Z uwagi na niewielką powierzchnię ogrodu ma charakter typowo uniwersalny. Można więc, podczas jednej wędrówki zapoznać się tu z różnymi grupami roślin drzewiastych.

Do najciekawszych należą:
Mamutowiec olbrzymi , Kuningamia chińska, Metasekwoja chińska , Jodła Olbrzymia, Jodła hiszpańska, Dawidia chińska, Aktinidia chińska, Palecznik chiński , Dereń Kousa, Magnolie , Stewarcje, Bukan chilijski , Tulipanowiec amerykański , Tulipanowiec chiński.
Warto odwiedzić to miejsce w różnych porach roku, gdyż tylko wówczas można uchwycić całe piękno ogrodu i okazów w zgromadzonej tu kolekcji. 
Wycieczka dostarczyła  uczniom wielu wrażeń i była okazją do obserwacji zmian zachodzących w przyrodzie.
 


16 września 2020r. 16 września 2020r. 32 343 Drukuj

Bądź na bieżąco

Telefon:

Adres:

Szkoła Podstawowa w Reptowie
Reptowo 96 A
73 - 108 Kobylanka
w. zachodniopomorskie

2015 - 2021 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

projektowanie, design, stron www, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne

do góry