Szkolny Dzień Języka Polskiego
Naukowcy szacują, że w historii ludzkości istniało około 13 tysięcy języków. Jednak wraz z upływem wieków niektóre z nich zaniknęły. Obecnie na świecie używa się od 6. do 7. tysięcy. Szacuje się, że polski jest językiem ojczystym około 45 milionów ludzi. W różnym stopniu zna go niemal 50 milionów ludzi na świecie.
„Mówić po polsku poprawnie, lecz swobodnie” – tę myśl powinniśmy pamiętać wszyscy. Uważnie słuchajmy i czytajmy, poszerzajmy nasze słownictwo. Uczmy się naszego języka także poprzez działanie i doświadczanie. A stąd już tylko krok do twórczego i aktywnego wyrażania siebie. Również przy pomocy takich środków ekspresji jak gest czy mimika, które znamy z teatru.
W czerwcu 1961 roku podczas 9. Światowego Kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach ustanowiono Święto Teatru, a dniem obchodów ustalono 27 marca.
27 marca 2017 roku w Międzynarodowy Dzień Teatru bawiliśmy się z językiem polskim w roli głównej. Szkolny Dzień Języka Polskiego został uczczony przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum zabawą w kalambury, kryptogramy itp. „dyscsypliny”, prezentacją scenek pantomimicznych do wybranych lektur szkolnych. Wisienką na torcie okazało się przedstawienie fragmentu „Balladyny” Juliusza Słowackiego w wykonaniu uczniów szóstej klasy. W tej roli młodzi aktorzy spisali się znakomicie.