Kolejna konferencja poświęcona przedstawieniu wyników egzaminów zewnętrznych uzyskanych przez szkoły powiatu stargardzkiego w roku 2017 odbyła się 29 listopada 2017r. w Szkole Podstawowej w Reptowie.
To duże przedsięwzięcie, organizowane przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Stargardzie we współpracy z Okręgową Komisją Egzaminacyjną w Poznaniu, zostało zorganizowane już po raz trzeci. Miejsce konferencji w tym roku nie zostało wybrane przypadkowo. Gmina Kobylanka to miejsce wyjątkowe: w ogólnopolskim rankingu Fundacji Naukowej EVIDENCE INSTITUTE gmina Kobylanka zajęła dwunaste miejsce w kraju jako miejsce i samorząd przyjazny edukacji, jedenaste – kategorii samorządów wiejskich. Celem rankingu 2017 było wskazanie tych samorządów, gdzie edukacja jest na najwyższym poziomie, pomimo że szkoły i samorządy pracują z uczniami o różnym potencjale i borykają się z odmiennymi wyzwaniami. Miejsca przyjazne edukacji to miejsca o wysokiej jakości nauczania, gdzie wysiłek szkół, nauczycieli i samorządów przynosi wysokie efekty i które znalazły klucz do tego, żeby współpracować dla dobra uczniów tworząc nową jakość.
Jako gospodarze tego wyjątkowego miejsca, na wstępie konferencji głos zabrali Dyrektor Szkoły Podstawowej w Reptowie Mariusz Dubojski oraz Wójt Gminy Kobylanka Mirosław Przysiwek witając przybyłych gości: przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Szczecinie Alinę Przerwę i Elżbietę Wysocką, Panią Beatę Majewską – przedstawiciela Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu oraz licznie przybyłych dyrektorów, wicedyrektorów szkół oraz nauczycieli. Następnie Krystyna Bugajna – doradca metodyczny ds. oświatowej kadry kierowniczej PODN w Stargardzie zapoznała zebranych z celami i porządkiem konferencji. Zwróciła też uwagę na priorytet Kuratorium Oświaty, którym jest podniesienie jakości nauczania przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Z tego m.in. względu, już na wstępie, zaprosiła nauczycieli matematyki do udziału w lekcji pokazowych zaplanowanych w drugiej części konferencji orasz do udziału w warsztatach matematycznych.
Po przerwie, wypełnionej ciekawymi i inspirującymi rozmowami kuluarowymi, kolejne punkty konferencji realizowano już w różnych grupach i miejscach. Nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej udali się na warsztaty z zakresu edukacji matematycznej „Sposoby kształtowania umiejętności matematycznych uczniówklas młodszych”, które przeprowadziła Pani Teresa Spychalska – wicedyrektor SP Nr 1 w Stargardzie. Lekcję pokazową z matematyki przeprowadziła Pani Maria Szyndlarewicz ze Szkoły Podstawowej w Reptowie.
Dyrektorzy i wicedyrektorzy szkół oraz nauczyciele zainteresowani praktycznymi możliwościami poprawy wyników wysłuchali wystąpienia Pani Małgorzaty Konopki, która przedstawiła działania dyrekcji Zespołu Szkół w Suchaniu w minionych latach, które doprowadziły do znaczącej poprawy wyników nauczania w tej placówce potwierdzonej wynikami sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego.
W ostatniej części konferencji, Krystyna Bugajna z PODN podsumowała konferencję, zwracając szczególną uwagęna konieczność podjęcia, już teraz, przygotowań do egzaminu ósmoklasisty.
Zmiany w podstawie programowej, organizacji egzaminu i zasadach oceniania z języka polskiego, to zmiany, które wymagają rzetelnego przygotowania szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów. Rola dyrektorów, sprawujących nadzór pedagogiczny nad wdrażaniem nowych podstaw programowych, jest w tym procesie bardzo znacząca.
Informacją o czekających środowisko nauczycielskie zmianach w pragmatyce zawodoweji finansowaniu doskonalenia nauczycieli wynikających z podpisanej przez Prezydenta ustawy o finansowaniu zadań oświatowych konferencję zakończono.
Mamy nadzieję, że przedstawione w toku konferencji metody i formy pracy dla wielu jej uczestników, będą inspiracją do wprowadzania zmian na rzecz poprawy jakości nauczania w szkołach powiatu stargardzkiego.
Dziękując Dyrektorowi gościnnej szkoły w Reptowie Panu Mariuszowi Dubojskiemu, nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym tej szkoły zaangażowanym w organizację konferencji, Gminie Kobylanka – w osobach Wójta Mirosława Przysiwka i Zastępcy Wójta Pani Lilianny Janeczek oraz prelegentom konferencji, jednocześnie apelujemy – twórzmy, tak jak w gminie Kobylanka, - wszędzie, gdzie to jest możliwe Miejsca Przyjazne Edukacji – bo tylko takie miejsca dadzą nam szansę na poprawę efektów kształcenia.
Krystyna Bugajna
Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli
w Stargardzie.