Zamek Drahim w Starym Drawsku
Zamek Drahim w Starym Drawsku wzniesiony został przez zakon joannitów w latach 1360-66 na fundamentach zniszczonego ponad dwieście lat wcześniej średniowiecznego grodu słowiańskiego plemienia Drawian. Po przyłączeniu Starego Drawska przez Kazimierza Wielkiego do Polski w 1368 r. warownia stała się lennem zakonników. Była wówczas siedzibą baliwatu, czyli jednostki nadrzędnej wobec komandorii. Ale niedługo. Spiskujących z Brandenburgią Joannitów najechał w 1407 r. król Władysław Jagiełło. Po wypędzeniu zakonników zamek stał się siedzibą polskiego starostwa grodowego. To dzień pierwszy. Wizyta w zamku, zajęcia terenowe w mieście - szukając skarbu Templariuszy. Pyszne lody i wieczorne ognisko. Spacer brzegiem jeziora i prezentacja grup. To podczas wyjazdu uczniów klasy 7 do Czaplinka.
Dzień drugi: lepienie z gliny, tworzenie własnej pieczęci lakowej, produkcja papieru i rejs żaglówką. Każda z tych czynności wymagała skupienia - co widać na zdjęciach. Wytwory naszej pracy dojadą po wysuszeniu a wrażenia z pływania - bezcenne.
Prezentacja grup - brzmi tajemniczo. Każdy pokój po wylosowaniu nazwy kojarzonej z Czaplinkiem i okolicami miał za zadanie zagrać np. scenkę. Śmiechu było wiele, inwencja naszych dzieciaków bezgraniczna. Gratulacje.
Dzień trzeci: Farma Juchowo. Ogromny, liczący ponad 1000 hektarów teren uprawny i hodowlany. Rolnictwo ekologiczne, własny młyn i piekarnia. Tam samodzielnie wyrabialiśmy chałki z ciasta drożdżowego..... wyśmienite. Zielnik, zwierzaki, mleko prosto od krowy okazało się wyśmienite dla tych, którzy nie mieli okazji wcześniej spróbować. Pasieka i zajęcia w ogrodzie a także duży ośrodek badawczy. To nietypowe miejsce.
Tam też, w Juchowie, w ruinach pałacu dostąpiliśmy zaszczytu pasowania na rycerzy. Templariusze towarzyszyli nam od pierwszej do ostatniej chwili pobytu w Czaplinku.
Było fajnie, ciepło, pracowicie, ciekawie, smacznie, wesoło i nawet komary nie dały się we znaki. Polecamy !!!