Niepubliczny Ośrodek Zdrowia w Kobylance przystępuje do realizacji projektu
i będzie realizował szczepienia dziewcząt.
DRODZY RODZICE
zachęcamy do przystąpienia do projektu „Stop HPV w subregionie stargardzkim”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
Obszar realizacji projektu obejmuje subregionu stargardzkiego, powiatów: stargardzkiego, choszczeńskiego, pyrzyckiego, myśliborskiego, gryfińskiego.
Zapraszamy dziewczęta, które w latach 2021 – 2022 rocznikowo osiągną wiek 12 lat – rok urodzenia 2009 i 2010, posiadają status mieszkanki województwa zachodniopomorskiego, otrzymają świadomą, pisemną zgodę rodzica lub opiekuna prawnego dziecka, posiadają brak przeciwskazań zdrowotnych.
Szczegółowe informacje na temat projektu znajdują się na stronie internetowej:http://stophpv.eu/zachodniopomorskie/wybierz-subregion/subregion-stargardzki/dzialania-informacyjno-promocyjne/
Zgłoszenia do projektu można dokonać kontaktując się bezpośrednio z przychodniami współpracującymi przy projekcie:
- Przychodnia Medycyny Rodzinnej Nr 2 ul. Główna 2 73-102 Stargard Szczeciński tel. (91) 576-07-77 –
- Przychodnia Medycyny Rodzinnej Nr 3 ul. Kilińskiego 3 73-110 Stargard Szczeciński tel. (91) 577-68-12
Dlaczego powinno się szczepić przeciwko HPV?
Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) jest najczęstszym czynnikiem powodującym raka szyki macicy. Jest on drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie i trzecią co do częstości przyczyną zgonów.
W Polsce województwo zachodniopomorskie plasuje się na drugim miejscu pod względem najwyższej umieralności z powodu tego typu nowotworu.
Wirus przenosi się głównie drogą płciową, dlatego zaszczepienie się w młodym wieku, przed pierwszą inicjacją seksualną, znacznie minimalizuje ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy w przyszłości. Do niedawna szczyt zachorowań przypadał na wiek 50-60 lat, jednak na nowotwór ten zaczynają chorować coraz młodsze kobiety.
Skuteczność szczepionek przeciwko HPV jest bardzo wysoka i znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwór szyjki macicy.